Student Organization

Designation of Concerned Faculty and Staff as Advisers and Co-Advisers of Accredited Student Clubs and Organizations for Academic Year 2019 – 2020.

 

  1. The faculty and staff on the attached list are hereby designated as advisers and co – advisers of the Accredited Student Clubs and Organizations of the University for Academic Year 2019 – 2020.

 

  1. As advisers/co- advisers/coordinators, you shall perform the following functions:

 

  • Provide assistance to the officers and members of the respective organizations on how to achieve their goals and objectives;

 

  • Guide the officers and members of the clubs and organizations on the proper utilization of their funds;

 

  • Be available whenever possible to assist the officers and members in the planning, implementation and operation of any program, projects and activities sponsored by the particular student clubs and organizations;

 

  • Be available as mentors to organization members  by assisting them with their individual problems and decisions as well as with those related to the organization ; and

 

  • Resolve any problem that may occur within the organization that could not be resolved within the leadership or membership of the organization.

 

  1. For the information, guidance and compliance of all concerned.

 

 

 

ACCREDITED CLUBS AND ORGANIZATIONS WITH THEIR DESIGNATED ADVISERS, CO- ADVISERS AND PRESIDENTS ACADEMIC YEAR 2019-2020

 

Accredited Organizations Adviser President
Major Organization    
 

 

Student Republic

Prof. Gilmore Baldevarona

Chair: Board of Advisers

 

Dr. Romy S. Lopez

Adviser, Dept. of Interior and Local Government

 

Mrs. MaryJane B. Nobleza

Adviser, Dept. of Finance, Supply and Property

 

DR. LEOMAR B. DE LOS SANTOS

Adviser, Dept. of Sports, Culture and Arts

 

PROF. ANGELO C. SOBREPENA

Adviser, Dept. of Social Welfare and Development

 

DR. TRACY N. TACUBAN

Adviser, Department of Public Information

 

DR. JOHN ERIC V. JUANEZA

Adviser, Department of Foreign Affairs

 

PROF. GEORGE L. LOPEZ II

Adviser, Dept. of Justice

 

DR. CORAZON C. CORBAL

Adviser, Dept. of Public Works

 

PROF. EMILY DELA CRUZ

Adviser, Dept. of Education

 

MR. REMY PALOMO

Adviser, Dept. Of Health

 

DR. JASPER PASTRANO

Adviser, Dept. of Ways and Means

 

ENGR. CHRISTIAN D. MISOLA

Adviser, Department of Environment and Natural Resources

 

PROF. PEDRO H. FONTONALGO

ENGR. NAZI JOHN TRANCE

Consultants

 

Ms Adeline Suarez

Federated SR President

College of Arts & Sciences Student Council (CASSC)  

PROF. ROMEL DOMINES

PROF. JOSE ABRIAN D.  CASELA

 

Mr. Alex Triste

Organization of Industrial Technologist (OIT)  

PROF. ROBERT A. GUILLERGAN

 

Ms. Sharmaine J. Anos

College of Engineering and Architecture Student Council (CEA SC)  

ENGR. REWILL R. TORMALEJO

 

Mr. Romnick Manajero

Educators’ Guild DR. GRACELDA BERMEJO Ms. Rudica C. Capungan
 

The Technovator

PROF. EMMIE JAN P. ENDONILA

DR. OLIVE JOY G. ABING

PROF. JIEZA J. NAPONE

Ms. Lara A. Taclima

Aeron  Gabriel Mediodia

 

RE-ACCREDITED MINOR ORGANIZATIONS

Computer Society PROF. GILMORE L. BALDEVARONA Ms. Vanessa Jean T. Genanda
AYFAD PROF. JASMINE S. IBONES Ms. Mae Pearl D. Aguilar
Arkitekton ARCH. ROSA LEA V.  AJESTA Mr. Rogelio S.  Fiel
Assoc. of Hotel & Restaurant Technology PROF. WHALTER M. SOSMEÑA

PROF.  MYLENE PROVIDO

Ms. Sharlene A. delos Reyes
BEED Council DR. JOEL A. CIRIACO Mr. Erl John T. Caminian
BSED Council PROF. SHAILINI F. GESTOSANI Ms. Ma. Girlie P. Giron
IECEP- ISAT U SC (Institute of Electronics Engineers of the Philippines – ISAT U – Chapter)  

 

ENGR. AIZA C. TANAYA- SILVEO

 

 

Kezia Kaye T. Beating

JPIA (Junior Philippine Institute of Architects ARCH. GELMAR S. MONTEFRIO Mr. Earl John P. Pintor
Junior Philippine Society of Mechanical Engineers ISAT U Chapter  

ENGR. ALFONSO ABORDAJE &      ENGR. NIÑO BIONES

 

Mr. Ryial G. Nombreda

Student Teaching Organization  

DR. ANA MARIA P. DENOSTA

Ms. Jenelyn A. Novillas
Technology Council PROF. LEANDER S. GREGORIOS Mr. Jose Nino J. Maravilla
United Architects of the Phil. Student Auxiliary ARCH. RONY P. DE JUAN Ms. Remia Analyn A. Alavaren
IIEE (Institute of Integrated Electrical Engineer)  

ENGR. ANTONIE UMAHAG

 

Ms. Kae Aira G. Jacosalem

Artist Guild PROF. FEMY B. ESTECOMEN Mr. Joemell J. Davila
Social Science Club PROF. VERONICA C. ARENAS  
Mathematics Circle DR. ARLENE HORTILLOSA Ms. Clarice Jacosalem
Association of Electronics Technology Students (ASSETS)  

PROF. GENER JAMOYOT

 

Mr. Josua J. Espora

Senior High School Student Council PROF. JOHN LORENCE CAMACHO Mr. Joseph Tabladillo

 

 

RE-ACCREDITED INTEREST AND ADVOCACY CLUBS

Alumni Dormers Association DR. LINO B. BALDEVARONA Mr. Adrian A. Latoza
AWANA Youth (Former AWANA Youth Ministry) MRS. MAILA S. ALPARAQUE Mr. John Robert C, Bagaforo
Christian Brotherhood International DR. ERMAN G. GANGE Mr. JV Vispo
Environmental Club DR. ALMA MAE S. TORREMORO Mr. Kevin Cloyd J. Subosa
Guam Scholars Association DR. LINO B. BALDEVARONA Mr. John Michael F. Bogador
Student Labor Association ENGR. CHRISTIAN D. MISOLA Ms. Ruthie D.  Galve
Tekhnoregents ENGR. IKE L. LAGOS Mr. Daryl R. Sumadic
World Collegiate Association for the Research of Principles  

DR. JENNIFER L. TUAZON-GUTIERREZ

 

Ms. Imee N. Tanan

Young Flames for Jesus DR. NEOCESAR ARTAJO Ms. Rhona Lou T. Gilo
United Martial Arts Organization  

DR. JUVEL A. CASTAÑEDA

 

Mr. Fieldjun D. De Pablo

 

Peer Facilitator

PROF. BERNADETTE F. DELA CRUZ

MS. PEARL JOY D. JIMENEA

Ms. Johana C. Brasileño
Association of Children  of Mary Vincentian Marian Youth  

MR. PANCHO F. SIOSON, JR.

 Mr. Genezel Gersalina
Math Club DR. BERNIE PIAD Ms. Thelanny Magvillano
Boy Scout of the Philippines PROF. JOHN LORENCE CAMACHO Mr. Jason Julitan
Computer Club PROF. RAMON AGUADO Ms. Precious Mae Cardona
High School Youth Club MS. ALANA YSABEL ALMINAZA Ms. Alyssa Chrystel Cofreros
SAMAGFIL PROF. ROWILLYN C. TURIJA Ms. Lavender Juliga
 

NEW ORGANIZATIONS

ISAT U Models DR. LINO B. BALDEVARON Mr. Dave T. Sustento
Junior Entrepreneurs Association DR. MA. CORA E.  BITON Cuyong, Mckinley
Partum MR. REYNALDO H. ILANGOS,

MR. FRANCIS FRITZ B. ESPORTONO & MR. CHARLES D. JARANILLA

 

Mr. Anthony Jude A. Entrina

Youth Alive Metrocity PROF. JERRY D. ALCALLAGA Mr. Reyuie Jim Tayona
LGBTQ Club BONNIE S. ARENAL Mr. Dave Sustento
 

ON PROBATION

The Builders PROF. RONALD ROBLES Mr. Arly, Jr. L. Gonzales
AMSO PROF. JOEL E. CUBAR Mr. Philip John M. Huelar
Community Development Circle PROF. ANDREW G. FALSIS Ms. Julie Bert T. Acuesta
Organization of Science Majors and Educators  

DR. GRACELDA G. BERMEJO

 

Ms. Hazlene A. Mateo

Electrical Technology Students Organization PROF. ENRIQUE E. ELAMBRE Mr. Jancyn D. Cañeso
Laboratory School Student Council PROF. ROWILLYN C. TURIJA Ms. Laica Marie V. Abangan
Batang Tekniko PROF. ROWILLYN C. TURIJA Mr. Emjeh Kyle Montero
Balaan Dance Troupe DR. GINA HARESCO Ms. Giannelli Golingo
Girl Scout Club PROF. MATILDE TIJTGAT Ms. Denise Kyle Señolay
Red Cross Youth PROF. JOSE ABRIAN CASELA Mr. Adrian Flores
Young Women’s PROF. EMMIE JAN ENDONILA Ms. Leigh Antoinnete Panelo
Sports Club DR. GINA HARESCO Ms. Christyl Jude Sarabia
Senior Plus red Cross Youth Club PROF. JOHN LORENCE CAMACHO Ms. Frances Adora Lavilla
Social Media Club DR. REAH ANN TORRES Mr. Carlray Einstein Ramos
Junior Technovator PRO. EMMIE JAN ENDONILA Ms. Abegail Mandar
Science Club DR. LOWE ANA MARIE L. TRANCE Ms. Pauline Gwyneth Fallarco
Senior High School Supreme Student Council  

PROF. JOHN LORENCE CAMACHO

 

Mr. John Joseph Tabladillo

Graduate School Council DR. FRISIAN Y. CAUSING  
Evening Vocational Course Student Council MRS. JOYLYN AGUILAR